Buď vďačný!

My ľudia sa často zameriavame na to, čo nemáme, alebo na to, čo majú iní. Oveľa zriedkavejšie však zameriavame svoju pozornosť na to, čo už máme, pričom tak prichádzame o najdostupnejší zdroj potešenia a šťastia, kľúčom ku ktorému je vďačnosť.

Uvedomením si hlbšej pravdy, že vlastnou snahou sme schopní niečo získať, no takmer všetko – od života, cez vzduch na dýchanie až po jablká rastúce v záhrade – sme dostali, sa postupne dostávame k pochopeniu dôležitosti vďačnosti. Vďačnosť je v dnešnej spoločnosti, kde sťažovanie sa je bežným vzorcom správania, vzácnou čnosťou, keďže osvojiť si čnosť vďačnosti vyžaduje námahu, ktorú nie je každý ochotný vynaložiť. Na rozdiel od iných je však táto investícia veľmi výhodná, keďže nevyžaduje získavanie nových vecí, ale upriamuje pozornosť človeka od vecí, ktoré nemá, na veci, ktoré má, aby tieto veci uvidel v novom svetle, za čo mu je odmenou vyššia miera šťastia a spokojnosti.

Návyk vďačnosti sa však nemá stať prostriedkom k sebaukájaniu, ale skôr naopak, viesť k hlbšiemu prežívaniu úspechov, väčšej radosti z vecí, ktorými sme obdarovaní a v neposlednom rade aj k väčšej radosti z vecí darovaných. Vďačnosť za dar vedie k vyššej ochote darovať a podeliť sa.

Skôr ako budete čítať ďalej, na chvíľku sa skúste zamyslieť a vybaviť si tri veci, ktorými ste boli dnes obdarovaní.

Či už to boli chutné raňajky, pekný slnečný deň alebo úsmev dieťaťa, vybavenie si vecí, za ktoré ste dnes vďačný, zmení váš pohľad na práve prežitý deň – obzvlášť, ak to bol náročný deň – a uľahčí vám obdarovať blízkeho človeka úsmevom, vypočutím alebo milým slovom. Ak ste to skúsili, práve ste vyskúšali jednu z metód vedomej kultivácie vďačnosti – metódu troch dobrých vecí.

Metód ako kultivovať a trénovať návyk vďačnosti je veľa. S tými empiricky a vedecky overenými sa môžete oboznámiť v článku – Ako trénovať vďačnosť?

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]